Szukaj na tym blogu

wtorek, 3 maja 2011

Jak pielęgnować kostkę brukową?

Kostka brukowa jest materiałem szczególnie narażonym na wpływ szkodliwych czynników otoczenia - zmiany aury i temperatury, intensywne użytkowanie oraz szkodliwe działanie mikroorganizmów. Oto kilka praktycznych wskazówek dotyczących tego, jak pielęgnować kostkę brukową:
Mycie kostki brukowej
Do usuwania zanieczyszczeń w postaci pyłu wnikającego w zagłębienia materiału oraz porostów pokrywających kostkę w miejscach zacienionych i wilgotnych najlepiej użyć myjki ciśnieniowej ze specjalną przystawką. Dla uzyskania trwałego efektu zaleca się również stosowanie środków chemicznych do niszczenia zielonych nalotów, które jednocześnie opóźniają ich nawroty oraz przywracają właściwości antypoślizgowe kostki. Nie zaleca się zeskrobywania mchów i porostów, ponieważ może to naruszyć strukturę materiału.
Odplamianie kostki brukowej
Plamy z tłuszczu lub oleju silnikowego, które wniknęły w materiał, należy usuwać za pomocą specjalistycznych środków do czyszczenia płyt chodnikowych i kostki brukowej. Ich dobór powinien być przemyślany i skonsultowany z fachowcem, ponieważ zbyt silne środki mogą spowodować odbarwienie czyszczonej nawierzchni.
Impregnacja kostki brukowej
Jest zalecana szczególnie w lokalizacjach, które są narażone na trudne zabrudzenia, jak miejsce na grill lub podjazdy i miejsca postojowe. Polega na pokryciu kostki brukowej preparatem zabezpieczającym ją przed wchłanianiem wody i płynnych zanieczyszczeń (olej, benzyna itp.). Impregnacja wpływa pozytywnie na trwałość materiału oraz podwyższa jego odporność na zarysowania i ścieranie.
Odchwaszczanie szczelin 
Usuwanie chwastów wrastających w szczeliny pomiędzy elementami nie jest prostym zadaniem. Nie zaleca się wykonywania tej czynności mechanicznie (przez wyrywanie roślin). Zdecydowanie łatwiejsze i nieprzynoszące szkody dla konstrukcji ogrodowej ścieżki jest usuwanie chwastów przy użyciu preparatów chwastobójczych, które nanosimy za pomocą spryskiwacza lub odpowiedniego mazaka.
Wypełnianie szczelin
Gdy przestrzenie między elementami są wypełnione przez piasek, istnieje konieczność jego uzupełniania. Wywiewanie i przenoszenie przez owady drobin tego materiału może stać się przyczyną osłabienia stabilności elementów. Dlatego raz na jakiś czas należy przemieść powierzchnie drobnym piaskiem.
Wykwity na betonowych kostkach brukowych 
Występowanie białych nalotów na prefabrykatach betonowych jest rzeczą normalną i nie podlega reklamacji. Bezpośredni wpływ na powstanie wykwitów ma wodorotlenek wapnia, tworzący się podczas klasycznego wiązania i twardnienia betonu. Część tego związku wapniowego niezwiązana trwale z pozostałymi składnikami betonu wydobywa się na zewnątrz pod wpływem odparowania wody, tworząc na powierzchni kostek biały nalot - węglan wapnia.  Pod wpływem działania warunków atmosferycznych, głównie dwutlenku węgla zawartego w powietrzu, początkowo nierozpuszczalny w wodzie węglan wapnia przechodzi stopniowo w rozpuszczalny w wodzie kwaśny węglan wapnia. W wyniku tej reakcji oraz wskutek opadów deszczu wykwity ulegają zmyciu i po pewnym czasie znikają. Wielokrotne badania i obserwacje wykazały, że okres ten może trwać od 1 do 2 lat. W celu szybkiego usunięcia wykwitów należy wyszorować powierzchnię kostki rozcieńczonym kwasem solnym (1 część kwasu i 5 części wody). Powierzchnia kostki stanie się bardziej szorstka, a odcień koloru nieznacznie się zmieni. Po umyciu kostkę należy dobrze spłukać wodą. Źródło: www.polbruk.pl
Zapraszamy do oglądania i zakupów w Składzie Budowlanym Allmat
Leżajsk, ul. Podolszyny 39, tel 17 2428443
Zapytaj jaka jest aktualna cena wybranej kostki brukowej z dostawą i rozładunkiem HDS  
tel 17 2428443, allmat.biuro@gmail.com, GG 4154449


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz